🥒 OKURKA 🥒

Okurka setá

(Cucumis sativus) je rostlina z čeledi tykvovité. Pochází z vlhkých a teplých krajů Indie a Číny. Její tmavě zelený plod je nazýván okurka. Mezi základní druhy okurky patří okurka polní a okurka salátová. Okurky polní jsou s oblibou nakládány do sladkokyselého nálevu. Okurka má žlutozelený květ.
Průměrný obsah vitaminů a minerálních látek Ze 100 g okurky získá lidské tělo 8 mg vitamínu C. Okurky jsou také bohaté na minerální látky, jinak z 90-96% obsahují vodu.


Léčebné účinky


Jejich kladem je, že obsahují značné množství draslíku, takže dokáží zcela přirozeným způsobem odvodňovat organismus. Jsou velmi vhodnou zeleninou pro osoby trpící dnou nebo revmatismem. Dobře působí na krevní oběh. Navíc okurky jsou nízkoenergetické, což lze využít při léčbě obezity.


Nežádoucí účinky


Nejsou vhodné při nemocech ledvin, žaludku, srdce a cév.

Použití

Nejčastější úpravou je zavaření ve slaném nebo sladkokyselém nálevu. Mezi další časté použití patří okurkový salát. Lze je však i upravovat tepelně, získáme tak rychlý, chutný a lehký letní pokrm. Dále se okurky využívají také v kosmetice jako součást pleťových masek.


Pěstování ve světě


V roce 2007 bylo celosvětově vypěstováno asi 44 milionů tun okurek. Rozdělení produkce podle států: Čína, přibližně 28 mil. tun Írán, 1,72 mil. tun Turecko, 1,67 mil. tun Rusko, 1,38 mil. tun USA, 0,92 mil. tun V rámci EU jsou největšími pěstiteli Španělsko a Polsko, obě země s produkcí 0,51 milionů tun, následované Nizozemskem s 0,43 mil. tun. V Německu bylo v roce 2007 vypěstováno asi 0,24 milionů tun, v Rakousku asi 38 000 t a ve Švýcarsku „pouze“ 8400 tun okurek. V roce 2012 bylo v České republice vypěstováno 7175 tun okurek.


okurka

Navigace

Obsah Popis Okurky

Zdroje

Wikipedia