mikulas cert anděl


Svatý Mikuláš

Čert


Čert je pohádková bytost slovanské mytologie. Je to zlá bytost, která byla po příchodu křesťanství ztotožňována s ďáblem, jako vládcem pekla. Čert bývá zpravidla celý peklem ušmudlaný, má nenápadné růžky, skryté v kudrnatých vlasech, někdy pod kloboukem, dále ocas a kopyto. Peklo opouští, aby získal duše hříšníků. Většinou duše získává formou úpisu. Normální smrtelník ho vyhledává, aby mu čert uskutečnil nějakou službičku, kterou nikdo jiný nesplní, a za to upíše svou duši peklu vlastní krví. Když lhůty vyprší, čert se objeví a odnese jeho duši do pekla. Tam také odnáší duše zlých a hříšných lidí. Zlé duše pak peklu slouží, jsou trýzněny. V pekle jsou duše podle tradic váženy, aby se vědělo, kolik hříchů dotyčná osoba páchala. Když váha klesá, provinilec propadne peklu. Pokud váha s hříšnou duší neklesá, tak se stal omyl a peklo to musí napravit. Čistým duším se vždycky podaří peklo opustit. Čert je schopen létat a jeho kvalita kouzel je založená na úrovni čerta. Peklu vládne nejvyšší čert a to je Lucifer, vládce pekel. S čerty se setkáváme v různých pohádkách a pověstech, nebo divadelních představeních. Dále se konají různé výstavy s čerty na hradech a zámcích a jiných kulturních zařízeních. Řada pohádek je na záměně zlé duše za dobrou založena. Čert zlé lidí trestá a ty dobré odměňuje zlatem a kouzelnými předměty.


Čerti ve světě

Zajímavé je to s čerty v Rakousku, kde byla postava čerta hojně rozšířena až do dob inkvizice, za které bylo pod trestem smrti zakázáno převlékat se za ďábelské postavy. Tento pradávný zimní zvyk byl v Rakousku i přes zákaz nadále praktikován v odlehlých a těžko dostupných oblastech. Dnes kráčí čerti, kteří jsou zde nazývání Krampus, hrdě středem města v několikasethlavém davu. Krampus je původně alpské strašidlo. Jedná se o starověkou tradici, která vznikla v rakouských alpách. Odkud se rozšířila do celého Rakouska a do okolních států. Postava Krampuse se objevuje 5. prosince, obvykle v doprovodu sv. Mikuláše. U nás je jeho obdoba čert. Mikuláš děti odměňuje dárky, zatím co Krampus má za úkol potrestat zlobivé děti. Krampus zlobivé děti sní a kolem 22. prosince se přemění v normální lidskou bytost a nic si nepamatuje. Název pochází z rakouského Krampas neboli "něco neživého". Dnes jsou v mnoha Rakouských městech pořádány tzv. Krampuslaufy, tedy v doslovném překladu Průvod čertů. Ty nejpůsobivější reje se konají především ve východním Tyrolsku, sousedních Korutanech a v Salcbursku, ale také v italském jižním Tyrolsku. Při podobných průvodech se centrem měst prohání pěšími zónami až několik stovek velmi strašidelných čertů. U nás se letos už popáté uskuteční podobný průvod také. 10.12. v Kaplici se můžete přijet podívat na bezmála 500 masek. Bližší informace k průvodu Krampus v Kaplici získáte v naší kategorii Akce s dětmi, stejně jako další akce pořádané k svátku sv.Mikuláše.


Strašení dětí

Čert ví, proč s některými dětmi šijou všichni čerti. Stále je u nás dost časté děti čertem strašit. Opatrně ovšem se strašením! Děti nejsou malí dospělí a nedokáží přesně rozlišit mezi fantazií a realitou. Občas se tak stává, že dítě po setkání s čertem začne koktat, nebo se může znovu začít počůrávat. Pokud strašíte dítě už dlouho dopředu tím, že přijde čert a pokud nebude hodné, odnese ho v pytli do pekla, zaděláváte na velký a dlouhodobý problém. Pro dítě je ta představa velmi traumatizující a my, rodiče, bychom měli být naopak velkou oporou pro naše děti. Měli bychom být těmi, kdo je ochrání v jakékoliv situaci a ubezpečí je, že je nedáme a že je do pekla nikdo neodnese. Nebo víte o někom, koho čert už do pekla odnesl? Povězte raději dětem, kde se ten Mikuláš vzal, a proč s ním chodí i čert a anděl, zkrátka mu pomozte svátek pochopit a užijte si jej společně jak se patří, bez zbytečného stresu.