Halina Pawlowská (polsky Malina Obrowska)(narozena jako Kočuráková ) je známá česká modelka, spisovatelka, moderátorka, zpěvačka, herečka, scénáristka, publicistka, producentka, vydavatelka… no prostě je jen málo profesí, které nevykonává. Narodila se okolo roku 1955, neznámo zda před Kristem nebo po něm. Je matkou světoznámé herečky Jiřiny Švorcové.
Ačkoliv se o jejím původu vedly spory, dnes se má za prokázané, že to je člověk, poddruh žena obecná. Původně se řadila do čeledi velryb, známé je např. její každoroční odtahování z pláže do moře členy hnutí Greenpeace. Někteří historicky méně vzdělaní umělci ji označovali jako typickou slovanskou dívku „krev a mlíko“, jelikož se však skládá převážně z tuku, byla etnologicky určena jako Američanka s ukrajinskými předky.
Halina kromě mimořádných tělesných rozměrů vyniká i dalšími vlastnostmi. Kupříkladu má fenomenální mozek. Ve své paměti dokáže najít citát vhodný pro libovolnou situaci. Cituje autory od starověku (Cicero) až po novověk (Čapek) a dosud ještě nikdy nezopakovala stejný citát dvakrát. Zlí jazykové tvrdí, že je vymýšlí. Psychologický odbor Necyklopedie však soudí, že tuto schopnost má vrozenou a podporuje ji speciální výživou složenou převážně z ústřic. Dokáže totiž pozřít až 40 kg ústřic za večer.
Mezi její záliby patří: Vaření, pečení, smažení, grilování, dušení, opékání, fritování, zapékání a v neposlední řadě, s určitou dávkou sebezapření také (as well) požívání různých potravin od Adama a Evy po hopery.
Znečištění ovzduší je chemický, fyzikální nebo biologický činitel, který mění přírodní vlastnosti zemské atmosféry. Je celosvětovou příčinou řady úmrtí a nemocí např. dýchacích cest a výskytu rakoviny a srdečních onemocnění.
Mezi největší zdroje nečistot v ovzduší patří stacionární zdroje (teplárny, tepelné elektrárny i lokální topeniště v domech) a mobilní zdroje (především automobilová doprava, ale i železniční nebo lodní).
Účinky znečištění se dělí na krátkodobé a dlouhodobé. Mezi krátkodobé vlivy patří například zvýšení výskytu zánětlivých onemocnění plic. Dlouhodobé se působení znečištěného vzduchu na člověka projevuje zhoršením funkcí plic a zkrácením předpokládané délky života
Americký výzkum v New Yorku např. ukázal na možnou spojitost mezi inteligencí dětí (IQ) a tím, nakolik byly jejich matky během těhotenství vystaveny znečištění ovzduší polyaromatickými uhlovodíky. Děti, které se narodily matkám z nejvíc znečištěných oblastí, měly v IQ testech až o pět bodů nižší výsledky.
![]() | ![]() |
Po maturitě byl Babiš přijat na Obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Bratislavě, na jejímž vzniku se v polovině 60. let spolupodílel jeho otec. Sám Babiš pro tuto školu velké uznání neměl, připadala mu natolik nenáročná, že se prý nudil. V září 2013 v předvolebním videorozhovoru hnutí ANO řekl: „Byla to lehká škola. Učili nás o dva roky starší kolegové. Říkalo se, že koho nesrazila tramvaj, udělal ekonomku.“ Nicméně některé předměty, například statistiku nebo účetnictví, udělal až na další pokus. Během studia se věnoval práci v mezinárodní organizaci studentů AIESEC, jejíž pobočku na VŠE několik let vedl. Podle ekonoma Karla Kříže z této pozice spolurozhodoval, který ze studentů vycestuje ven. Sám díky tomu vycestoval na brigády ve francouzském Lille a Dijonu a v belgické Kredietbank. Vysokou školu ukončil s červeným diplomem. Podle Perglera bylo pro Babiše období studia na VŠE zlomové pro jeho kariérní start. „Už to nebyl ten lehkovážný floutek jako na gymnáziu, ale ambiciózní svazák, který směřuje za svým cílem – stát se podle otcova vzoru zahraničním delegátem, dostat se do ciziny a hodně vydělávat.Andrej Babiš na rozdíl od většiny mužských absolventů nestrávil po vysoké škole ze zdravotních důvodů rok na vojně. Po promoci tak na podzim 1978 nastoupil do podniku zahraničního obchodu (PZO) Chemapol Bratislava (který se krátce po Babišově nástupu přejmenoval na Petrimex).
První týdny v Petrimexu byly pro Babiše údajně rozčarováním, po měsíci prý dal výpověď.cestovat pracovně do zahraničí byl podle Babišova pozdějšího podání jeho dávný sen už během studia na vysoké škole.
Na podzim 1985 byl Babiš vyslán do marockého hlavního města Rabatu, aby se stal československým obchodním delegátem. V této pozici zastupoval více než desítku podniků zahraničního obchodu. Zpravidla nakupoval marocké fosfáty a sjednával kontrakty na prodej československého zboží. Podle pozdějšího popisu jednoho z jeho tehdejších kolegů se Babiš v Maroku „choval mimořádně profesionálně a nekomunisticky, jako západní diplomat, mluvil perfektně francouzsky, dobře se oblékal“. Získané zkušenosti z obchodních jednání západního stylu byly pro jeho budoucnost velmi důležitou devizou.
Babiš měl v Maroku výrazně vyšší příjem než v Československu, navíc v cizí měně. Jako delegát měl i diplomatický pas. Žil ve čtvrti s ostrahou a život v subtropech (slunné počasí, blízkost moře) se mu velmi líbil. Dokázal si též vybudovat rozvinutou síť obchodních známostí, mimo jiné díky sportovním úspěchům své dcery, která několikrát vyhrála mistrovství země v tenisu do dvanácti let. Domů do Československa se prý Babiš nechtěl vrátit ani rok po sametové revoluci, navíc v Maroku dostal atraktivní nabídku vést obchody firmy,